Polisens dag den 29/8

Polisförbundet har instiftat Polisens dag för att uppmärksamma det viktiga arbete våra medlemmar gör varje dag för människors trygghet.

Vi firar Polisens dag den 29 augusti 2019.
På Polisens dag vill vi visa vilken betydelse en bra polis har för hela samhällets trygghet. Våra medlemmar genomför tusentals små och stora insatser varje dag som är av stor betydelse för såväl enskilda individer som samhället i stort.

Polisens dag 2019
Egentligen anser vi att alla dagar borde vara Polisens dag men den 29 augusti firar vi lite extra. I år besöker vi medlemmar på 33 platser i landet för samtal och fika. Totalt har 3625 munkar beställts till aktiviteter runt om i landet.

Här i Region Väst kommer Polisförbundet denna dag mellan klockan 12-15 att ställa upp bord i polishusen i Skövde, Uddevalla, Borås, Halmstad, Ernst Fontells Plats och Skår och bjuda på kaffe och munkar.

Polisens dag infaller den sista torsdagen i augusti varje år.