Polisens dag 27/8

I år firar vi alla de poliser som finns i tjänst, dygnet runt, året runt. På Polisens dag den 27 augusti uppmärksammar vi det viktiga arbete våra medlemmar gör för människors trygghet.

På Polisens dag vill vi visa vilken betydelse en bra polis har för hela samhällets trygghet. I år bjuder vi på munkar på polisstationer runt om i landet. Lokala och regionala förtroendevalda ställer bland annat ut munkar i fikarummen där poliser som är i tjänst normalt sätt hämtar sitt fika. Det är vårt sätt att visa uppskattning för alla de tusentals små och stora insatser våra medlemmar gör varje dag och som är av stor betydelse för såväl enskilda individer som samhället i stort.

Egentligen anser vi att alla dagar borde vara Polisens dag men den sista torsdagen i augusti varje år firar vi lite extra. I år infaller Polisens dag den 27 augusti.

Vi kommer dela ut munkar på flera olika platser i regionen. Välkomna!